Urodził się w _abikowie 4 października 1927, gdzie zawędrował i osiadł jego ojciec Jan Malepszak, rodowity Bukówczanin. Skończył V klasę szkoły powszechnej, gdy wybuchła wojna. W czasie wojny pracował jako robotnik w cegielni, warsztatach kolejowych i parowozowni w Poznaniu.
W 1947 r. rozpoczął naukę w Państwowego Technikum Mechanicznym. Maturę zdał w 1950 r., a następnie otrzymał nakaz pracy w Fabryce Maszyn Młyńskich w Rogoźnie. Po dwóch latach powrócił do Poznania i podjął pracę w Poznańskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego Ukończył studia inżynieryjne i magisterskie na Politechnice Poznańskiej i został głównym projektantem Biura. Projektował m.in.: „Metalplast” w Lesznie, Wolsztyńską Fabrykę Mebli, „Polfę” Poznań, Jarocińską Fabrykę Obrabiarek Wiepofama, rozbudowywał Zakłady Cegielskiego w Poznaniu.
W 1976 r. uległ poważnemu wypadkowi i w 1981 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę.
Wtedy rozpoczęła się jego przygoda z historią i archiwistyką, początkowo inspirowana chęcią poznania dziejów rodziny, która szybko przemieniła się w pasję zbierania wszelkich materiałów dotyczących Bukówca i okolicy. Spędził wiele godzin w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, gdzie poznał historyków mediewistów i ich metody pracy (prof. Antoni Gąsiorowski, dr Krystyna Gołaska).
12 lat zbierał materiały do książki, która otrzymała tytuł „Bukówiec Górny na tle dziejów Krainy Przemęckiej”. Pierwsze wydanie ukazało się w 1993 r. i zostało bardzo wysoko ocenione przez środowiska naukowe historyków. Książka otrzymała Nagrodę im. Macieja Rataja. Dwa lata później ukazało się jej wznowienie. Aktualnie autor pracuje nad wydaniem III poprawionym.