W piątek 18 listopada 2022 r. odbyła się trzydziesta pierwsza edycja tej znanej imprezy. Pierwszy Konkurs odbył się w 1983 roku i skierowany był przede wszystkim do młodych dudziarzy, których wtedy było bardzo niewielu. Dziś to przede wszystkim młodzi grają!
Konkurs zorganizowała Fundacja PRO-IDEA i Stowarzyszenie Bukówczan MANU.
Konkurs był nieco inny niż wcześniejsze. Ze względu na remont sali odbył się w restauracji STODOŁA (co miało wiele dobrych stron). Nie było też tradycyjnego zdjęcia pod rzeźbami patronów. Pomimo, że już stoją nowe rzeźby, było to niemożliwe ze względu na odległość od restauracji oraz porę dnia, czyli wieczór… Na bukówiecki cmentarz, by złożyć kwiaty na grobach Floriana Ratajczaka, Anny Markiewicz i Marianny Maćkowiak, udała się tylko delegacja, a nie jak zawsze, wszyscy uczestnicy.
W tym roku do Bukówca przyjechało 48 muzyków, którzy koncertowali w części konkursowej oraz podczas koncertu i potańcówki. Przyjechały kapele z największych ośrodków dudziarskich: Kościana, Stęszewa, Poznania, Leszna, Nietążkowa, Szamotuł, Ostrowa Wielkopolskiego, Szymanowa, Zbąszynia, a także całkiem nowego ośrodka: z Chludowa. Zagrały również kapele bukówieckie.
Uczestnicy konkurowali w trzech kategoriach: początkujący, zaawansowani i mistrz-uczeń. Oceny dokonało jury w składzie: Maciej Rychły - muzyk Kwartetu Yorgi i dudziarz, znany dudziarz Grzegorz Herman oraz niemniej znany skrzypek Rafał Zając.
Podczas gdy jury obradowało, wystąpił Zespół NOWE LOTKO z Bukówca oraz Zespół WISIELOKI z Szymanowa. Oba Zespoły dały krótkie, świetne koncerty obejrzane z zainteresowaniem i gromko oklaskiwane. Nie zabrakło też wspólnego grania: kapele grały w składach - bywało i dwudziestoosobowych!
Po ogłoszeniu wyników odbyła się też mała potańcówka przy kapelach dudziarskich.
Nas cieszy, że po raz pierwszy od kilku lat wystąpili młodzi Bukówczanie z kapeli Zespołu NOWE LOTKO. Ta reaktywowana po ponad trzech latach kapela ćwiczy od pół roku pod okiem p. Michała Umławskiego. Wystąpili w kategorii mistrz-uczeń. Są to: grający na sierszeńkach Wiktor Mierzyński, Natan Kaźmierczak i Franek Apolinarski oraz grający na skrzypcach Zosia Szymaniak i Wojtek Umławski.
Konkurs dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę dla najmłodszej kapeli w kategorii zaawansowanych, tradycyjnie ufundowała córka Floriana Ratajczaka p. Jadwiga Borowczak. DZIĘKUJEMY!
Dziękujemy też p. Pawłowi Borowcowi, dyrektorowi GOK Włoszakowice od lat związanemu z tą imprezą, za obecność na Konkursie.
Oto wyniki (pełen protokół):
Jury XXXI Konkursu Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków w składzie: Maciej Rychły, Rafał Zając i Grzegorz Herman, oceniło biorących udział w konkursie w trzech kategoriach: początkujący (grający na instrumentach maksymalnie 3 lata), zaawansowani (grający dłużej niż 3 lata) oraz mistrz i uczeń.
W kategorii początkujący:
I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 500 zł:
Kapela Dudziarska „SNUTKI” w składzie: Jagoda Pawlak i Wojciech Ozóg
II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 300 zł:
Kapela Dudziarska „SWOJACY” z Moszkanki w składzie: Jędrzej Bednarczyk i Cezary Bednarczyk
III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł:
Filip Frąckowiak – solista na sierszeńkach
W kategorii mistrz i uczeń:
Dwie równorzędne nagrody specjalne wysokości 500 zł
Mistrz Michał Umławski i uczniowie: Wiktor Mierzyński, Franciszek Apolinarski, Natan Kaźmierczak, Wojciech Umławski i Zofia Szymaniak
Mistrz Adam Knobel i uczniowie: Blanka Bazylak i Hanna Ciechan
W kategorii zaawansowani:
I miejsce ex aequo i nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł:
Kapela Dudziarska „CK Zamek” z Poznania w składzie: Romuald Jędraszak i Maria Przybylska
Kapela Koźlarska Adama Kaisera w składzie: Adam Kaiser i Martyna Żurek
II miejsce ex aequo i nagroda pieniężna w wysokości 700 zł:
Kapela Dudziarska Piotra i Pawła w składzie: Piotr Górecki i Paweł Zawadzki
Kapela Dudziarska „MANUGI” z w składzie: Wojcievch Wojciechowski i Zbigniew Kasperski
III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 600 zł:
Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana w składzie: Andrzej Frankiewicz i Magdalena Zimowska
Nagroda specjalna ufundowana przez rodzinę Floriana Ratajczaka w wysokości 200 zł
Kapela Dudziarska „SWOJACY” w składzie: Cezary Bednarczyk i Wiktor Marszal
Wyrównany poziom uczestników nie był ułatwieniem podczas obrad, jednak z przyjemnością jury przystąpiło do dyskusji omawiając kolejne występy. Pojawił się pomysł o możliwości utworzenia kategorii pośredniej – średniozaawansowanej, dla grających 3-10 lat, lub kategorii mistrzów. W obecnym układzie regulaminowym ciężko porównać grających 4-5 lat, z tymi co grają 20 lub więcej.
Jury zwróciło uwagę na obecność młodych muzykujących, którzy przygodę z dudami, czy skrzypcami zaczęli ledwie kilka miesięcy temu, doceniając ich zaangażowanie i wyraża nadzieję, że spotkają się na kolejnych konkursach, mogąc obserwować ich postępy. Niezmiernie cieszy pojawienie się kapeli dudziarskiej z nowego ośrodka – z Chludowa. Jest to dowód na to, że muzyka dudziarska jest wciąż żywa.
Z radością jury obserwuje, gdy kapele wychodzą na poszukiwania utworów. Różnorodność, archaiczność, poziom trudności jest niewątpliwie wartością dodaną każdego wyjścia kapeli.
Jury pragnie podziękować organizatorom za włożoną pracę i energię w właśnie ten konkurs – konkurs z tradycjami.
Podpisy Jury
Maciej Rychły
Rafał Zając
Grzegorz Herman