Aktualności

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu

6 stycznia minęła 105 rocznica  wybuchu tego zwycięskiego Powstania w naszej wsi. Właśnie w Święto Trzech Króli 1919 roku Bukówczanie zadecydowali o przyłączeniu się do walk powstańczych, które trwały w Wielkopolsce od 27 grudnia 1918 roku.

Obchody rozpoczęło złożeniem kwiatów pod tablicami na bukówieckim kościele, upamiętniającymi poległych w walkach Bukówczan. Kwiaty składały delegacje bukówieckich organizacji oraz delegacje: Gminy Włoszakowice, Szkoły Podstawowej w Bukówcu Górnym i Rady Sołeckiej Bukówca. Kwiaty i znicze złożono też na grobie poległych Powstańców z Bukówca: Andrzeja Nowaka i Franciszek Świętka, oraz pod tablicą pamiątkową na historycznym budynku Hotelu Śliwy, gdzie w czasie Powstania funkcjonował sztab powstańczy. Tradycyjnie odbyła się też w bukówieckim kościele uroczysta msza z udziałem pocztów sztandarowych.

Po południu, na naszej sali, odbył się uroczysty koncert, gdzie zaprezentowali się bukówieccy artyści oraz soliści Studia Piosenki Szymona Gądy. Pierwsza część  koncertu miała charakter patriotyczny, usłyszeliśmy piosenki z okresu walk o niepodległość Polski w wykonaniu Sergiusza Michalskiego, Antoniego Zająca, Mileny Rydlichowskiej i Jagody John. Zespół NOWE LOTKO zatańczył dostojnie poloneza, a kapela MANUGI,  po siarczystym odegraniu pieśni wojskowych, zagrała też kolędy, zmieniają charakter koncertu na kolędowy. W repertuarze kolędowym zaprezentowali się także: Zofia Kaźmierczak Alicja Błaszczyk, Franciszek Nowak , Jagoda John  oraz dziewczynki z Zespołu NOWE LOTKO pod dyrekcją Anny Zając. Koncert zakończył Chór Świętej Cecylii, również pod dyrekcją Anny Zając, śpiewając znane kolędy oraz nastrojowe piosenki świąteczne. Na finał artyści wspólnie z publiką odśpiewali kolędę Bóg się rodzi.

W uroczystościach, zarówno pod tablicami jak w koncercie, udział wzięli: wójt Gminy Włoszakowice Robert Kasperczak i Przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz.

Organizatorami uroczystości było  Stowarzyszenie Bukówczan MANU i Rada Sołecka Bukówca, którzy składają serdeczne podziękowania:

  • Gminie Włoszakowice za pomoc finansową i organizacyjną
  • Księdzu proboszczowi Maciejowi Jankowiakowi za odprawienie mszy świętej w intencji poległych i zmarłych powstańców wielkopolskich
  • Delegacjom składającym kwiaty
  • Pocztom sztandarowym
  • Werbliście Włodzimierzowi Szkudlaczykowi
  • Jerzemu Sowijakowi
  • Wszystkim artystom biorącym udział w koncercie
  • Firmie nagłośnieniowej Soundproduction

Dziękujemy też wszystkim uczestnikom uroczystości dopołudniowych oraz widzom koncertu.

Niech przez cały rok towarzyszy nam przesłanie z piosenki zaśpiewanej na koniec koncertu przez chór św. Cecylii:

Wszystkim żalom połóż kres,

Dosyć trosk i dosyć łez

Pokój ludziom dobrej woli!

Nową drogę zacznij stąd,

Już za tobą dni niedoli!

Dzisiaj w dzień wesołych świąt:

Pokój ludziom dobrej woli!

Szukaj