Aktualności

Nowe Lotko w Warszawie

Nowe Lotko w Warszawie

Maraton występów Zespołu Nowe Lotko zakończył się występem w Warszawie, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. 16 lipca 2022 Instytut ten organizował  koncert Gość specjalny - Wielkopolska. Koncerty poszczególnych województw i regionów  odbywają się tu  co tydzień przez całe lato w ramach cyklu „Scena letnia”.

Oprócz bukówieckiego Zespołu zaproszenie byli: Zespół Folklorystyczny Szamotuły, Kapela Koźlarska Z siyni ze Zbąszynia oraz kapela Dudziarzy CK Zamek z Poznania. Koncertowi towarzyszyły wystawy i warsztaty starych rzemiosł, wyrobów artystycznych, instrumentów (oczywiście wszystko z Wielkopolski) oraz stoiska wielkopolskich kół Gospodyń Wiejskich z naszymi tradycyjnymi daniami. U rzemieślników można sobie było własnoręcznie wykonać i ozdobić ryczkę, wózek czy koszyczek.

Ponieważ wszystko działo się na styku Krakowskiego Przedmieścia i Placu Zamkowego zwiedzających i oglądających nie brakowało dopóki… nie rozpadało się. Plac i ulica opustoszały, koncert musiał być przerwany. Po ponad godzinnym rzęsistym deszczu koncert wznowiono. Kiedy wyszliśmy zatańczyć zaświeciło słońce. Z każdą minutą przybywało widzów, którzy przystawali i zostawali do końca naszego występu. Po każdym tańcu czy przyśpiewce widownia nie żałowała oklasków. Zgromadziliśmy i rozgrzaliśmy sporą publikę, więc następnemu zespołowi miało być łatwiej… Niestety ponownie lunął  deszcz. Koncert zakończył się w obszernym holu siedziby Instytutu.

Już w trakcie naszego koncertu i po, podchodziło wiele osób (w większości obcokrajowców),by dopytać się o nasz Zespół i pogratulować występów (wcześniej – w strugach deszczu - pośpiewaliśmy, pograliśmy i przedstawialiśmy nasze gwarowe teksty w podcieniach siedziby Instytutu). Zostaliśmy zaproszeni na występy  do Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszka we wrześniu tego roku.

Po koncercie znów nam zaświeciło słońce i mogliśmy pospacerować po Starówce Warszawskie, zjeść lody  i podziwiać niewątpliwy urok tego miejsca.

W Warszawie zostaliśmy do niedzieli. Zwiedziliśmy niesamowite Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, Łazienki Warszawskie, wjechaliśmy też na taras widokowy Pałacu Kultury. Ponieważ w niedzielę było niezwykle pogodnie, panorama Warszawy prezentowała się wspaniale. W komunikacji i zwiedzaniu pomagali nam Przemysław Rzodkiewicz i Marysia Małecka-Rzodkiewicz. Marysia, była tancerka naszego Zespołu od kilkunastu lat mieszka w Warszawie i była nam bardzo pomocna w przygotowaniu niedzielnego pobytu w stolicy.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy spędzić dwa niezwykłe dni w Warszawie. Dziękujemy naszej Kapeli, instruktorom, opiekunom, Marysi, Przemkowi oraz kierowcy. Dziękujemy bardzo pracownikom Instytutu za zaproszenie (podobno nie ostatnie), profesjonalną organizację i niezwykle miłą atmosferę imprezy.

Szukaj