Aktualności

Wielki sukces Zespołu Regionalnego NOWE LOTKO

W dniach 15-17 października Zespół Nowe Lotko przebywał na 37 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Uczestniczyć w nim mogą tylko zespoły prezentujące folklor autentyczny, czyli - jak zapisano w regulaminie - takie, których przekaz jest samoistny, „z pokolenia na pokolenie”.  Do niedawna, przy udziale w Konkursie obowiązywała średnia wieku dla zespołu 35 lat, co powodowało, że nie mogliśmy wziąć w nim udziału. Obecnie w tej grupie zasadniczo występują osoby dorosłe, dopuszcza się jednak, by część zespołu tworzyły nastolatki. Skorzystaliśmy więc z pomocy byłych członków Zespołu, których bynajmniej nie trzeba było namawiać. W kilka godzin były gotowe 4 pary! Zaczęły się wspólne próby i tak oto powstała grupa, która wytańczyła na tym prestiżowym Konkursie III miejsce!

Nie było to łatwe. W kategorii tej wystąpiło 19 naprawdę bardzo dobrych zespołów z całej Polski. Składy były mieszane, dużą część stanowili zwykle doświadczeni tancerze, tańczący po 30 i więcej lat! Jak te zespoły tańczyły, mogliśmy się sami przekonać oglądając je na Facebooku Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie (ze względu na obowiązujące przepisy pandemiczne, występy można było oglądać tylko online, np. w postawionym na zewnątrz namiocie). Zachęcamy do ich oglądania, naprawdę warto. Nasze występy są: Facebook grupa młodsza na 24 min. 44 sek., grupa starsza na 1 h 40 min. 20 sek.

Mogliśmy też podziwiać je na Koncercie Galowym  (Facebook ) w niedzielę podczas ogłoszenia wyników. Podziwialiśmy niesamowity kunszt tancerzy, nieraz już bardzo wiekowych. Byliśmy tam zdecydowanie najmłodszą grupą.

Na Konkursie zaprezentowała się też grupa młodsza. Kategoria dziecięca nie podlega ocenie Jury, wszyscy tancerze dostają nagrody. W tym roku były to długopisy 3D. „Nasi” zaprezentowali ilustracje muzyczne piosenek, zabawę w wojsko oraz tańce zabawowe. Zrobili to świetnie, zbierając same pochwały, tak od oglądających jak Jury. Były tylko trzy grupy dziecięce.

Prócz udziału w Konkursie nieco też pozwiedzaliśmy. Najpierw po drodze, był to zamek w Wiśniczu, a potem miasto Rzeszów. Wyjazd został sfinansowany z pieniędzy za nagrody Zespołu, wpłat członków Zespołu oraz dzięki pomocy sponsora.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pomogli nam w tym wyjeździe:

- Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach za pomoc finansową

- skrzypkowi Rafałowi Zającowi i dudziarzowi Michałowi Umławskiemu za przygrywanie do tańca, tak na występie jak na próbach

- byłym tancerzom Zespołu: Annie Zając, Karolinie Marcinek, Sandrze Marcinek, Barbarze Dragan, Przemysławowi Samolowi, Jakubowi Poniżemu, Janowi Poniżemu, Bartoszowi Sternie za wspólny sukces i tworzenie świetnej atmosfery na wyjeździe i próbach

- opiekunom, mamom członków zespołu, za wszelką pomoc podczas wyjazdu

© 2015 Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj